ملت آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه

ملت: آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه قانونی فارغ التحصیل گفتگوی خاص خبری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ضعف اصولگرايان باعث رونق دلواپسان شد / علی تاجرنیا

انتقاد بعضی از اشخاص شاخص اصلاح طلب باعث شد که جهت بعضی از اشخاص دلواپس امر مشتبه شود که با ادامه چنین روندی به طور قطع پیروز انتخابات آتی کشور، دلواپسان خواه

ضعف اصولگرايان باعث رونق دلواپسان شد / علی تاجرنیا

علی تاجرنیا :ضعف اصولگرايان باعث رونق دلواپسان شد

عبارات مهم : سیاسی

به عقب برگردیم باز از روحانی حمایت می کنیم

انتقاد بعضی از اشخاص شاخص اصلاح طلب باعث شد که جهت بعضی از اشخاص دلواپس امر مشتبه شود که با ادامه چنین روندی به طور قطع پیروز انتخابات آتی کشور، دلواپسان خواهند بود. غافل از این عنوان که عملکرد ماجراجویانه دلواپسان در دوره 8 ساله احمدی نژاد فشار مضاعفی بر قشر مستضعف جامعه، درپی اعمال تحریم های ظالمانه غرب وارد شد. در مقابل، جریان اصلاحات ضمن آنکه به عنوان نماینده بخش وسیعی از آحاد ملت، وظیفه خود می داند که نسبت به کاستی ها و پرسشها موجود در کشور سکوت نکرده و سیاست انتقاد سازنده را در دستور کار خود قرار دهد، بر این باور است که در شرایط فعلی آنچه که کشور را از بازگشت به دوران تحریم های ظالمانه در امان می دارد، سیاست مبتنی بر خردورزی هست. همان رفتاری که امروز دولت اعتدال در سیاست خارجی خود در پیش گرفته تا از حقوق ملت کشور عزیزمان ایران در برابر دولت بی منطق و زورگویی همچون آمریکا دفاع کند.

پیرامون این عنوان «آرمان» با علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید.

ضعف اصولگرايان باعث رونق دلواپسان شد / علی تاجرنیا

در پی انتقاد بعضی انتقادات به عملکرد دولت از سوی اصلاح طلبان، چندی پیش یکی از اشخاص شاخص دلواپس با استناد به این انتقادات اعلام کرده است پیروز قاطع انتخابات 1400 جریان اصولگرا و جریان دلواپس خواهند بود. ارزیابی شما از چنین بیانات زودهنگام چیست؟

در ابتدا باید به این توصیه اشاره کرد که هر لحظه فاصله زیادی میان واقعیت های موجود و آرزوهای افراد وجود داشته هست. مطلب بعدی این است که ما نباید جهت دلخوشی دادن به مردم و یا جلب نظر عده ای واقعیت ها را وارونه جلوه دهیم و زمینه سوءاستفاده بعضی را فراهم آوریم. آنچه که مسلم است انتقادهایی به بخشی از بدنه دولت وجود دارد ولی این انتقاد به هیچ وجه به منزله پشیمانی از گزینش روحانی و حمایت از او نیست. به طور قطع اگر بار دیگر به عقب برگردیم و آقای روحانی و همان رقبای او در انتخابات حضور داشته باشند، باز هم از روحانی حمایت می کنیم.

انتقاد بعضی از اشخاص شاخص اصلاح طلب باعث شد که جهت بعضی از اشخاص دلواپس امر مشتبه شود که با ادامه چنین روندی به طور قطع پیروز انتخابات آتی کشور، دلواپسان خواه

تصور می شود اتفاقات اخیر در عرصه سیاسی همچون خروج آمریکا از برجام علت مضاعفی بر این واقعیت است که ما نیازمند یک صورت متعادل و با تدبیر بودیم و اگر امروز به جای آقای روحانی یک صورت مورد حمایت دلواپسان مدیر جمهور کشور بود، افراطی های دلواپس به طور قطع واکنشی تند و شتابزده و چه بسا غیرعقلانی در عرصه بین الملل از خود نشان می دادند که عواقب آن دامن گیر ملت و کشور می شد. واقعیت این است اگر مردم به هر دلیلی بخواهند از آقای روحانی یا جریان حامی او عبور کنند، مطمئنا گزینش بعدی آنان، از بین اصولگرایان و دلواپسان نخواهد بود. جریان اصولگرا به علت اشتباه فاحشی که در حمایت از احمدی نژاد مرتکب شد، بسیار سخت خواهد توانست دوباره مورد تایید عموم مردم قرار گیرد.

به نظر شما نقطه ضعف جریان اصولگرایی در عدم دستیابی به آرزوی بزرگ های خود و جلب حمایت عمومی جهت خیز انتخاباتی 1400 چیست؟

جریان اصولگرایی در صورتی که بخواهد جهت انتخابات آتی هدفی را مشخص کند نیازمند دو مولفه هست. اول گفتمان سازی و دوم ساختار تشکیلاتی. متاسفانه اشخاص شاخص اصولگرا میدان را خالی کرده اند و باعث شدند دلواپسان جای آنان را بگیرند و تحت نام اصولگرایی تفکرات خارج از تشکیلات سیاسی را تحت این نام ارائه دهند و جایگاه واقعی این جریان مهم سیاسی کشور را خدشه دار کنند. دلواپسان با رویکردهای خاص خود، گفتمان سیاسی اصولگرایی را با بحران مواجه کرده و باعث شدند این جریان سیاسی فاقد یک گفتمان سیاسی واحد باشد. در واقع آسیبی که به جریان اصیل اصولگرایی وارد شده است است به نفع کشور نیست، لیکن با وجود جریان های اصیل سیاسی، مردم به حضور در عرصه انتخابات تشویق می شوند تا بین گزینه های مطرح شده، به یک گزینش اصلح دست بیابند. بر همین اساس با توجه به استحاله ای که در جریان اصولگرایی روی داده و آسیبی که این جریان از دلواپسان خورده هست، به طور قطع نمی تواند مورد اقبال عموم قرار گیرد.

با توجه به این واقعیت که در جامعه امروز ما قانون اساسی و اجرای اصول این قانون از مطالبات مهم مردم محسوب می شود، آیا گفتمانی مبنی بر اجرای قانون اساسی از طرف طیف های متفاوت می تواند با اقبال عمومی مواجه شود؟

ضعف اصولگرايان باعث رونق دلواپسان شد / علی تاجرنیا

بر اساس نظر سنجی ها اکثر مردم از اوضاع موجود اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور رضایت نداشته و اعتقاد دارند که پرسشها فعلی تنها در سایه اجرای دقیق قانون اساسی برطرف خواهد شد. بر همین اساس هر جریانی که بخواهد در انتخابات آتی، چه در مجلس و چه دولت موفق باشد باید با شعار اجرای قانون اساسی وارد عرصه شود البته در حوزه عمل ممکن است با مشکلاتی در اجرای قانون مواجه شد به این معنی که اجرای دقیق قانون اساسی مستلزم زمینه سازی و بستر سازی است.

در خصوص قانونمندی و اجرای قانون اساسی خوشبختانه جریان اصلاحات علی رغم دیگر جریانات سیاسی بیشترین اصرار را بر اجرای قانون اساسی داشته و دارد و بر همین اساس در دولت اصلاحات نیز به عنوان جامعه مدنی تاکید فراوان شد و دولت آقای روحانی نیز بر اجرای منشور حقوق شهروندی اصرار داشتند. به هر حال مساله این است که هر جریان سیاسی که التزام به قانون اساسی داشته باشد با استقبال مردم مواجه خواهد شد.

انتقاد بعضی از اشخاص شاخص اصلاح طلب باعث شد که جهت بعضی از اشخاص دلواپس امر مشتبه شود که با ادامه چنین روندی به طور قطع پیروز انتخابات آتی کشور، دلواپسان خواه

برخی از شخصیت های معتدل اصولگرایی اعتقاد دارند که کشور نیازمند یک صورت تازه و گفتمان تازه است و مردم نیازمند گفتمانی عدالت محور هستند. آیا احمدی نژاد یک صورت تازه با گفتمان عدالت محوری نبود؟ آیا در حوزه سیاسی می توان به آسانی به اشخاص ناشناس اعتماد کرد؟

باید نسبت به حضور اشخاص ناشناس و جدیدی که با شعارهای قشنگ وارد عرصه می شوند، حساس بود. پیش از این هم دیدیم که چنین افرادی وارد عرصه شدند و نتوانستند به شعارهای خود عمل کنند و بلکه رفتارهای مغایر با قانون از خود نشان دادند و حتی در مواردی التزام به قانون اساسی نداشتند. این مطلب که باید به دنبال سرمایه گذاری به روی اشخاص با نشاط و با انگیزه باشیم درست هست، ولی الزاما نباید این را در آدم هایی جست وجو کرد که هویت سیاسی مشخصی ندارند. اعتقاد بر این است که در آینده باید فردی جهت ورود به عرصه مسابقه ها معرفی شود که از دل جریان های اصیل سیاسی چه اصولگرا چه اصلاح طلب به معنای اصیل آن خارج شده است باشد.

در چنین شرایطی شخص منتخب می تواند با ایجاد یک تیم منسجم از همفکران خود جهت حل پرسشها و پرسشها کشور وارد عمل شود. این توصیه را باید اضافه کنم که یکی از انتقادات مطرح شده است به دولت آقای روحانی، بعضی سهل گیری ها در مدیریت تشکیلاتی دولت هست. به طور قطع اگر آقای روحانی یک تیم منسجم و همفکر با اهداف مشخص شده است خود را تشکیل داده بود و افرادی ناهماهنگ با دولت به او تحمیل نشده بودند، آثار مثبت عملکرد دولت اعتدال را زیاد شاهد بودیم.

ضعف اصولگرايان باعث رونق دلواپسان شد / علی تاجرنیا

واژه های کلیدی: سیاسی | قانون | انتخابات | قانون اساسی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog