ملت آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه

ملت: آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه قانونی فارغ التحصیل گفتگوی خاص خبری

گت بلاگز بین‌الملل هدف اردوغان از سفر به واشنگتن و دیدار با ترامپ چه خواهد بود؟

پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار در گزارشی احتمالات متفاوت راجع به نشانه دیدار اردوغان و ترامپ را بررسی کرد.

هدف اردوغان از سفر به واشنگتن و دیدار با ترامپ چه خواهد بود؟

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان؛ پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار چاپ لبنان در یادداشتی نوشت آینده نگری های زیادی راجع به نتیجه سفر رجب طیب اردوغان، مدیر جمهور ترکیه به واشنگتن با توجه به تهاجم رسانه ای میان آنکارا و واشنگتن که البته در چارچوب صورت گرفت، وجود دارد. این حملات رسانه ای در پی اعلام تصمیم آمریکا مبنی بر دخالت مستقیم جهت مسلح کردن یگان های مدافع خلق کُرد صورت گرفت.

ناظران در این زمینه به دو دسته تقسیم شده است اند: گروهی که در بروز هرگونه عوض کردن در روابط تردید دارند و گروهی که معتقدند این سفر نقطه عطفی است که آثار بزرگی در خاورمیانه خواهد داشت.

عبارات مهم : ترکیه

یادآوری بعضی پرسشها جهت کمک به درک نشانه از این دیدار بافایده خواهد بود: نخست آن که ترکیه متحد راهبردی آمریکا و عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است که واشنگتن فرماندهی آن را از سال 1952 یعنی سه سال بعد از تاسیس برعهده دارد. روابط واشنگتن با کُردها نیز درمقایسه با رابطه اش با آنکارا کوتاهتر است.

پارادوکس این جاست که ترامپ کمی قبل از دیدار با اردوغان، کسینجر -وزیر خارجه اسبق آمریکا- را به کاخ سفید فراخوانده و از او در مورد چندین پرونده مشورت خواسته است که احتمالا مهمترین آنها افغانستان، عراق، سوریه و یمن بوده هست. همچنین نقش شرکت اطلاعات آمریکا در ربودن عبدالله اوجالان، مدیر حزب کارگران کردستان از نایروبی پایتخت کنیا در فوریه 1999 (بهمن 1377) و تحویل او به شرکت اطلاعات ترکیه، لکه سیاهی از آمریکا در حافظه کُردها به شمار می آید.

دیدار ترامپ و اردوغان بر اساس عرف های دیپلماتیک، سرآغاز گفت و گو بین مدیر جمهور دو کشور است که از قبل زمینه آن فراهم شده است باشد یعنی صرف دیدار دو طرف ضرورتا به معنی حصول نوعی توافق هست. هاکان فیدان، مدیر شرکت اطلاعات ترکیه قبل از دیدار دو مدیر جمهور، گفت و گو هایی با مسئولان عالی رتبه واشنگتن داشت و گفته می شود ترامپ ناگهانی وارد یکی از سالن ها شد و به مسئول ترکیه ای خوش آمد گفت. ولی راجع به این که فیدان به چه توافقی با دولت ترامپ رسیده است احتمالاتی وجود دارد. قویترین احتمال حل و فصل پرونده مدیر جنبش خدمت فتح الله گولن است که در ایالت پنسلوانیای آمریکا اقامت دارد. آنکارا خواستار تحویل او به وسیله واشنگتن است و وی را به دست داشتن در کودتای نافرجام تیرماه سال گذشته متهم می کند.

در کنار تایید موارد مورد توافق در نشست اخیر آستانه راجع به ایجاد مناطق کم کردن تنش که مشمول بر تمام استان ادلب می شود و نیز توقف حمله به مقرهای گروه «هیئة تحریر الشام» به عنوان نخستین قدم، این گروه به ورود ارتش ترکیه و استقرار آن در بعضی نقاط استان اعتراض نخواهد کرد. علاوه بر این چراغ سبز آمریکا به آنکارا جهت انجام عملیات نظامی گسترده در سنجار و کوههای کردستان عراق به بهانه مبارزه با حزب کارگران کردستان و اخراج عنصرهای آن از منطقه سنجار در مرحله نخست نیز هست. شاید این احتمال مخصوصا در ارتباط با کُردها و جهت کل منطقه به صورت عام خطرناک ترین احتمال باشد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ترکیه | آمریکا | آنکارا | اردوغان | واشنگتن | کردستان | اطلاعات | دولت ترامپ | رجب طیب اردوغان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog