ملت آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه

ملت: آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه قانونی فارغ التحصیل گفتگوی خاص خبری

گت بلاگز سیاسی عربستان دچار اشتباه محاسباتی نشود / رحیم پور

معاون وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران اعلام کرد که چنانچه عربستان دچار هر نوع خطای محاسباتی در بعد نظامی شود، دنیا را با بحرانی جدی در زمینه انرژی مواجه

عربستان دچار اشتباه محاسباتی نشود / رحیم پور

به روایت بخش سیاست خارجی گروه سیاسی کلوب خبرنگاران، ابراهیم رحیم پور که در پکن بسر می برد، این سخنان را عصر چهارشنبه در محل آکادمی علوم اجتماعی چین و در جمع اندیشمندان و نخبگان چین و این مرکز بزرگ تحقیقاتی عنوان کرد.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان به سفر اخیر دونالد ترامپ مدیر جمهوری آمریکا به عربستان و امضای تفاهم نامه هنگفت نظامی میان دو کشور اشاره کرد و آن را نتیجه سیاست های نادرست و وابستگی بیش از حد ریاض به واشنگتن دانست.
وی گفت که ریاض جهت حفظ امنیت خود و کمک گرفتن از آمریکا مجبور به باج دادن به این کشور شده است است و چنانچه بخواهد در روندی که در پیش گرفته، دچار اشتباه شود بدون شک انرژی دنیا را با چالش های اساسی مواجه خواهد ساخت.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان یادآور شد: بدون شک ترامپ نباید فراموش کند که اتفاق 11 سپتامبر به وسیله چه کشور و چه گروههای طراحی و اجرا شده است هست. او باید به یاد آورد که این اتفاق را چه کسانی رقم زده اند.
وی در همین رابطه به برقراری رابطه میان چین و آمریکا اشاره کرد و گفت: پکن در طول سه دهه روابط خود با واشنگتن مسیری را طی کرده که کاملا با روش ریاض تفاوت دارد و ثابت کرد که اهل باج دادن نیست و معامله برد – برد جهت او در اولویت نخست قرار دارد.
رحیم پور به سیاست های چین در حوزه تروریسم نیز پرداخت و گفت که دیدگاههای این کشور در جهت مبارزه با این پدیده شوم با کشور عزیزمان ایران و روسیه بسیار نزدیک است.
معاون وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود به روابط کشور عزیزمان ایران و چین پرداخت و اظهار داشت: این روابط تاریخی است و سابقه آن به بزرگراه ابریشم بر می گردد.
وی اضافه کرد: زمانی که کشور عزیزمان ایران با چین تجارت می کرد، نه ترامپ بود و نه آمریکا؛ لذا کسی نمی تواند دوستی میان ما را از بین ببرد. به همین خاطر دوست داریم روابطی که نیاکان و اجداد ما آن را بنیان قرار داده اند استمرار دهیم و روابط محکم و راهبردی خودمان را داشته باشیم.
او یادآور شد که در حال حاضر چین شریک اول تجاری کشور عزیزمان ایران است و حجم روابط دو کشور به اندازه کل روابط پایتخت کشور عزیزمان ایران با کشورهای آسیایی است و مهمتر اینکه سفر سال گذشته «شی چین پینگ» مدیر جمهوری چین به پایتخت کشور عزیزمان ایران باعث شد روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود در آکادمی علوم اجتماعی چین در پکن اظهار داشت: ما مایلیم روابط دو کشور صرفا تجاری نباشد و به یک رابطه محکم اقتصادی تبدیل شود. به همین خاطر از طرح بزرگ مدیر جمهوری چین با عنوان «یک کمربند – یک جاده» حمایت می کنیم آیا که اعتقاد داریم این طرح یک طرح صرفا تجاری و یک بعدی نیست.
رحیم پور در همین رابطه به عنوان انرژی به عنوان یک بحث اقتصادی و امنیتی چند جانبه اشاره کرد و گفت که همکاری های اقتصادی و پیوندهای نیرومند اقتصادی می تواند جهت همه کشورهای امنیت و ثبات به ارمغان آورد.
«یانگ گانگ» مدیرکل و تحلیگر ارشد انستیتو مطالعاتی غرب آسیا و شمال آفریقای آکادمی علوم اجتماعی چین نیز در سخنانی از حضور رحیم پور، علی اصغر خاجی سفیر کشور عزیزمان ایران در چین و هیات همراه در جمع اندیشمندان و نخبگان این مرکز قدردانی کرد.
او گفت که کشور عزیزمان ایران یکی قابل احترام ترین کشورهای منطقه خاورمیانه است و عاملی که باعث میل به چین جهت گسترش مراودات با کشور عزیزمان ایران می شود همین عنوان و سابقه روابط تاریخی، فرهنگی و مناسبات دیرینه دوجانبه است.
«یانگ» گفت که بسیاری از اندیشمندان چینی رویکرد کشور عزیزمان ایران در زمینه توسعه را مورد ستایش قرار می دهند و به همین خاطر اعتقاد دارم دو کشور در دو حوزه «انرژی» و «اقتصادی و صنعتی» پتانسیل زیادی جهت همکاری دارند.
تحلیگر ارشد انستیتو مطالعاتی غرب آسیا و شمال آفریقای آکادمی علوم اجتماعی چین یادآور شد که همکاری دو کشور در حوزه انرژی باعث امنیت زیاد جهت پکن می شود و به همین خاطر بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصادی چین اعتقاد دارند باید یک چارچوب امن همکاری انرژی میان دو کشور ایجاد شود.
او بازار کشور عزیزمان ایران به عنوان یک بازار در خور توجه و با اهمیت در منطقه خاورمیانه نام برد و یادآور شد که چین توجه خاص ای به آن دارد و زمینه های گسترش همکاریهای دوجانبه زیاد و وسیع تر را بسیار مساعد می بیند.
همچنین در آخر این نشست نیز تعدادی از شرکت کنندگان با طرح سئوالات مختلف، پاسخ های خود را از معاون وزیر امور خارجه کشورمان دریافت کردند.
رحیم پور به منظور شرکت در جلاس مکانیزم مشورت سیاسی کشور عزیزمان ایران و چین که در سطح معاونین وزارت امور خارجه دو کشور برگزار می شود، صبحگاه امروز در راس هیاتی وارد شهر پکن شد.
وی پیش از ظهر امروز (به وقت محلی) با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دیدار کرد و بر اساس برنامه اعلام شده است قرار است فردا (پنجشنبه) با «جان مینگ» معاون آسیای غربی و آفریقای وزیر خارجه چین دیدار و گفت وگو کند.

عبارات مهم : انرژی
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | همکاری | اقتصادی | برقراری رابطه | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه | ابراهیم رحیم پور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog