ملت آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه

ملت: آموزش قانون بیکاری آموزشی برنامه قانونی فارغ التحصیل گفتگوی خاص خبری

گت بلاگز سیاسی آمارهای ارائه شده است راجع به بیکاری درست نیست ، چرخه تولید فعال شود فارغ التحصیلان را جذب خود می کند

نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و مدیر کارگروه آینده نگری شورای عالی انقلاب فرهنگی به بررسی بیکاری تحصیلکرده ها و هدر رفت منابع انسانی و ملی پرداختند.

آمارهای ارائه شده است راجع به بیکاری درست نیست ، چرخه تولید فعال شود فارغ التحصیلان را جذب خود می کند

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، قاسم احمدی لاشکي نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و سید مهدی سیدی مدیر کارگروه آینده نگری شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه گفتگوی خاص خبری 2 اردیبهشت شبکه دو سیما به بررسی بیکاری تحصیلکرده ها و هدر رفت منابع انسانی و ملی پرداختند.

عبارات مهم : آموزش
قاسم احمدی لاشکي نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ابتدا در پاسخ به پرسش اول مجری برنامه اطراف انباشت نیروی کار گفت:آمار ها اطراف بیکاری درست نیست لذا، سطح تحصیلات افراد رو به زیاد کردن است به طوری که اوضاع اشتغال را دلواپس کننده کرده است.

وی با اشاره به اینکه تعریف درستی از بیکاری نداریم اظهار داشت: اینکه گفته می شود700-800 هزار نفر فارغ التحصیل داریم که به جامعه بدون کار اضافه می شود یعنی چه این وسط اختلاف100 هزار نفری وجود دارد.

بحران بیکاری جهت فارغ التحصیل ها ایجاد شده است است

این نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به آمار ها و سرشماری نفوس و مسکن در سال95 گفت: بحران بيکاري جهت فارغ التحصیل ها ایجاد شده است است،نه آموزش ها نیاز محور است نه پژوهش ها.

احمدی لاشکي با اشاره به اینکه باید تعریف درستی از مفهوم بیکاری و اشتغال داشته باشیم ادامه داد: ما بیکاری افراد را چهار سال به عقب انداختم و این عنوان آسیب جدی جهت کشور است.

وی با اشاره به اینکه 1/7 میلیون نفر دانشجو در دانشگاه آزاد داریم که بیش از 33-34 هزار هیات علمی دارد گفت: 20 میلیون متر مکعب فضای آموزشی ایجاد شده است و این افتخار است.

انتظار داریم دولت هرچه سریعتر قانون برنامه ششم توسعه را ابلاغ کند

احمدی لاشکی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه در قانون بودجه ۹۶ و همچنین برنامه ششم توسعه شرکت های دانش بنیان را تقویت کرده ایم و جهت این عنوان از صندوق توسعه ملی رقم هایی را در نظر گرفتیم گفت: از دولت انتظار داریم سریعتر قانون برنامه ششم توسعه را ابلاغ کند.

وی اعلام کرد: همچنین براساس یکی از مصوبات قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده است کارفرمایانی که نسبت به جذب افراد فارغ التحصیل دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی حتی به صورت کارورزی نیز اقدام کنند از پرداخت سهم کارفرما و بیمه بیکاری جهت مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف خواهند شد.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بخشی از آن چیزی که با آن مواجه هستیم ناشی از ضعف نظارتی مجلس بر مصوبات قانونی است خبر داد: کمیته ای در مجلس در حال شکل گیری است تا قانون را به گونه های بنویسیم که نظارت ما را تقویت کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما قانون زیاد می نویسیم و این عنوان باعث انباشت قوانین شده است تصریح کرد،:باید بخش نظارتی مان غالب بر قانون نویسی های تازه شود.

وی با بیان اینکه در بحث آموزش امسال فضای فراوان دیده ایم به بندهایی از برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: براساس این سند اعلام کردیم که آموزش و پرورش ما براساس مهندسی نیروی انسانی ، سند تحول و نقشه جامع علمی کشور حرکت کند و دیگر اجازه نخواهیم داد هر طور که دوست داریم آموزش و پرورش را پیش ببریم.

وی افزود: همچنین سیستم سند تحول باید براساس سیستم ۳-۳-۶ اتفاق بیافتد و امسال نیز اعلام کردیم که ۵۱ درصد از دانش آموزان ما که هدایت تحصیلی ارزش نوشته می شود باید به حوزه فنی و حرفه ای بروند ولی در این رابطه زیرساخت هایمان هنوز شکل نگرفته و ای کاش عجولانه عمل نمی کردیم.

این عضو کمیسیون آموزش افزود: همچنین آموزش فنی ما دو سال بود که براساس این مصوبه باید سه ساله شود ولی ما آیا فضای آموزش به اندازه کافی داریم و آیا مربی در رشته های متفاوت تربیت کرده ایم؟

سیدی مدیر کارگروه آینده نگری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تاکید کرد: ما نقشه جامع علمی کشور نوشتیم ولی متاسفانه به درستی به آن توجه کردیم.

وی با بیان اینکه در نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین همه مسایل آینده نگری شد گفت: باتوجه به خیل عظیم بیکاران در کشور بخشی از فارغ التحصیلان رشته آن ها ارتباط زیادی با اجتماع ندارند و می شود جهت آن ها دوره های مهارتی برگزار کرد.

وی خاطر نشان کرد: دولت باید طرح هایی ارایه دهد که فارغ التحصیلان با نیازهای بازار هماهنگ باشند و اگر این ار صورت نگیرد از یک طرف نیازهای بازار تامین نمی شود و از طرفی نیز فارغ التحصیلان مان بدون کار می مانند.

سیدی افزود: ما ۲۷۰۰ مرکز آموزشی در کشور داریم که بسیاری از آن ها نیاز به آموزش های مهارتی دارند و باید این آموزش ها با آمایش سرزمینی همخوان باشد.

سید مهدی سیدی مدیر کارگروه آینده نگری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این برنامه با اشاره به اینکه آمارگیری جامع نیروی کار را مرکز آمار انجام می دهد گفت: اگر تولید فعال باشد ، فارغ التحصیل می تواند جایی را جهت خود پیدا کند لذا میان فارغ التحصیل و تولید ارتباط وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در برهه ای به شدت در رشته کامپیوتر هم در نرم افزار و هم در سخت افزار فارغ التحصیل داشتیم ولی اکنون شاهدیم که فارغ التحصیلان این رشته به شدت با بیکاری روبرو هستند.

در کشور مرجعی جهت اشتغال نداریم

سیدی با اشاره به اینکه سال آینده تعداد دیگری به فارغ التحصیلان اضافه می شود گفت: مرجع و توليتي جهت اشتغال در کشور نداریم.

رئیس کار گروه آینده نگری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: طبق تعریف شرکت جهانی کار اگر کسی حتی یک ساعت در هفته مشغول کار باشد شاغل محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه باید آمار بیکاری را در کشور بومی کنیم اظهار داشت: هرمی را یک وقت در کشور شروع به عوض کردن دادیم ولی اکنون این هرم واژگون شده است است.

سیدی با اشاره به اینکه یک زمانی افراد با دیپلم و فوق دیپلم سر کار می رفتند و کار خیلی خوبی داشتند گفت:از یک زمانی در کشور مدرک گرایی ترویج پیدا کرد.

حتی یک درصدم منابع حاصل از هدفمندی به تولید تخصیص داده شده است پیدا نکرد

احمدی لاشکی در بحث هدفمندی یارانه ها نیز اظهار داشت: براساس قانون هدفمندی یارانه ها باید ۳۰ درصد از منابع حاصل به تولید تخصیص داده شده است پیدا می کرد که حتی یک صدم آن نیز به تولید تخصیص داده شده است پیدا نکرده و مجلس نیز وزرای مربوطه را جهت پاسخ دهی بارها فراخوانده ولی مجلس نهایتا تا این اندازه می تواند کارها را جلو ببرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قبل از انقلاب ۶۰ درصد جمعیت در روستاها بودند که این رقم اکنون به ۲۴ درصد رسیده اظهار داشت: جمعیت جوان و فعال ما تا سال ۱۴۰۰ به ۶۱ میلیون نفر یعنی ۲/۵ برابر خطرات جمعیت جویای کار امروز خواهد رسید که اگر این عنوان را در نیابیم با بحران مواجه خواهیم شد.

سیدی نیز تاکید کرد: اگر تناوب تولید فعال شود فارغ التحصیلان را جذب خود می کند.

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: آموزش | قانون | بیکاری | آموزشی | برنامه | قانونی | فارغ التحصیل | گفتگوی خاص خبری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog